• Bratislava 0918 570 900
  • Praha 733 123 999
  • Brno 734 449 949
  • Sydney 0422 611 611

Pred odletom

Než vyrazíte v ústrety novým skúsenostiam, je dobré vybaviť niekoľko záležitostí. Pretože vieme, že pred odletom nervozita stúpa, pripravili sme pre vás zoznam tých najdôležitejších, aby ste na nič nezabudli a tiež zoznam vecí, ktoré nesmie zabudnúť pribaliť.

Na čo nezabudnúť

ČO ZARIADIŤ POZNÁMKA
Odhlásenie zdravotného poistenia Tesne pred odletom do Austrálie je potrebné sa odhlásiť z vášho zdravotného poistenia a odovzdať váš zdravotný preukaz. Ak ste v zahraničí min. 6 mesiacov, zdravotné poistenie v tuzemsku platiť nemusíte. Ak by bol čas vášho pobytu kratší 6 mesiacov, po návrate budete povinní doplatiť minimálne zdravotné poistenie za dobu svojho pobytu v zahraničí. V opačnom prípade stačí, keď po návrate do tuzemska predložíte zmluvu a kartičku vašej austrálskej zdravotnej poisťovne (OSHC), a tým sa prihlásite späť do zdravotnej poisťovne.
Odhlásenie zo sociálneho poistenia Sociálne poistenie nie je povinné. Je teda na vás, či sa rozhodnete po dobu pobytu v zahraničí za seba platiť sociálne poistenie. Spravidla sa každý na OSSZ odhlási.
Zriadenie cestovného poistenia OSHC je platné až od 1. dňa v škole, preto vám odporúčame uzatvoriť na obdobie od odletu do Austrálie do nástupu na školu cestovné poistenie, napríklad naše cestovné poistenie.
Kópie dôležitých dokumentov Je vhodné zaobstarať si kópie všetkých dôležitých osobných dokumentov a dokladov (vr. pasu, vodičského, a pod).
Vybavenie medzinárodného vodičského preukazu Pre riadenie motorového vozidla na území Austrálie môžu občania SR s krátkodobým pobytom v Austrálii používať ako medzinárodný VP, tak aj český/slovenský preukaz s oficiálnym anglickým prekladom. Medzinárodný VP si vybavíte vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva po predložení OP, pasovej fotografie, platného VP a po uhradení administratívneho poplatku 6,50 EUR. Ak získate povolenie na trvalý pobyt, môžete tieto doklady používať iba 3 mesiace od dátumu získania povolenia. Po uplynutí tejto doby ste povinní používať iba austrálsky vodičský preukaz.
Preventívne lekárske prehliadky Pred odletom je vhodné navštíviť lekára a vykonať preventívnu prehliadku. Eliminujete tak vznik neočakávaných zdravotných komplikácií v zahraničí. Pretože základné študentské zdravotné poistenie nezahŕňa ošetrenie zubov a očí, návštevu očného a zubného lekára určite nevynechajte.
Očkovanie Do Austrálie nie je žiadne potrebné (pokiaľ však plánujete navštíviť niektorú z ázijských krajín, odporúčame si požiadavky preveriť a pre istotu sa nechať očkovať)
Splnomocnenie blízkej osoby na právne úkony Pretože budete v zahraničí dlhšiu dobu, je vhodné splnomocniť niektorú z blízkych osôb, aby mohla v prípade potreby konať vašim menom (napr. formou generálnej plnej moci).
Zabezpečenie dispozičných práv k bankovému účtu Ak nemáte online prístup k vášmu bankovému účtu, nezabudnite zabezpečiť prístup ďalšej osobe (napr. rodičom). Pre takýto prípad bude nutné navštíviť banku osobne.

Overte si, či aj z Austrálie budete mať prístup do internetového bankovníctva vašej banky. Spravidla to ale nebýva problém.
Obstaranie medzinárodné platobné karty Všeobecne sa odporúča v zahraničí využívať medzinárodné platobné karty. V Austrálii sú akceptované všetky bežné platobné karty, podobne ako v tuzemsku. (VISA, MASTER CARD, MAESTRO a podobne)
Prevod finančných prostriedkov Do začiatku sa hodia nejaké finančné prostriedky. V Austrálii si hneď po prílete založíte bankový účet, na ktorý si môžete nechať previezť finančné prostriedky. Aby ste ušetrili za bankové poplatky, využite služby AustraliaOnline pre prevod finančných prostriedkov do Austrálie
Splnomocnenie blízkej osoby k preberaniu listových zásielok Formou tzv. "Preukazu splnomocnenca" Slovenskej pošty za vás môže osoba blízka prijímať listy a prijímať poukázané peňažné čiastky. Túto službu si dohodnite osobne na Slovenskej pošte.
Odhlásenie z úradu práce Ak ste prihlásení na Úrade práce, nezabudnite sa z neho odhlásiť.
Záležitosti týkajúce sa podnikania Nezabudnite zabezpečiť odovzdanie daňového priznania, ak ste pred odletom podnikali. Môžete tiež pozastaviť výkon vašej činnosti (na Živnostenskom úrade), pochopiteľne, pokiaľ v nej nebudete z Austrálie pokračovať.

Čo všetko si pribaliť do kufra

ČO ZARIADIŤ POZNÁMKA
Anglický slovník/mobilnú aplikáciu Tie sa môžu vždy hodiť. :)
Redukcie do zásuvky Austrália používa systém 230 V/50 Hz, ale má iný typ zásuviek, než sa používajú v Slovenskej republike. Preto je potrebné si zakúpiť redukciu na austrálsku zásuvku alebo univerzálny celosvetový adaptér (ten je možné zakúpiť aj v Austrálii, každopádne odporúčame zaobstarať si nejakú multi-medzinárodná redukciu na zásuvky)
Mobilný telefon Ak budete chcieť byť v Austrálii dostupný na svojom slovenskom čísle, budete potrebovať dva mobilné telefóny alebo mobil na dve SIM karty. Pomocou rooming potom môžete na slovenskom čísle prijímať SMS od svojich priateľov zo SR zadarmo. Slovenské číslo je tiež nevyhnutné pre prístup do vášho slovenského internetového bankovníctva. Bez austrálskej SIM sa zase nezaobídete pri hľadaní práce alebo využívaní mobilných máp.
Základné lieky
(lékárnička)
Pre "strýčka Príhodu" (lieky na prechladnutie, kašeľ i nádchu, vitamíny a prípadne aj nejaké širokospektrálne antibiotiká pre prípadné väčšie prechladnutie) / AK PRAVIDELNE UŽÍVATE LIEKY NA PREDPIS (2-3x denne, odporúčame si nechať napísať POTVRDENIE OD LEKÁRA v angličtine, kde uvedie, prečo dané lieky beriete a v akom množstve)
Opaľovací krém (SPF 50), slnečné okuliare Stačí malé balenie na začiatok vášho pobytu, väčšie a cenovo výhodnejšie si potom zaobstaráte v Austrálii (každopádne je potrebné byť pripravený a predovšetkým sa aktívne chrániť pred slnkom po celý čas - okrem opaľovacieho krému tiež slnečnými okuliarmi, prípadne aj pokrývkou hlavy
Panthenol v spreji Pre prípad, že sa vám podarí pokožku spáliť
Maturitné vysvedčenie Pre ďalšie predĺženie študentského víza na odbornú školu tzv. "College" budete potrebovať úradne overený preklad maturitného vysvedčenia či výučného listu. Preklad je možné zabezpečiť v Austrálii, dôležité je mať so sebou originál vysvedčenia.
Bielu košeľu + čierne nohavice/sukňu Budú sa hodiť pre prácu v pohostinstve či hotelierstve, ale môžete ich využiť aj ako spoločenské oblečenie.
Pasové fotografie Budú sa hodiť pri zriaďovaní kartičky na hromadnú dopravu alebo v škole na študentský preukaz
Pevnú obuv a nepremokavú bundu, spacák a batoh Pre pešiu turistiku a cestovanie
Fotoaparát Nenafotiť kvalitné fotografie v tak krásne krajine ako je Austrália je hriech!
Peniaze do začiatku Na začiatok si okrem medzinárodnej platobnej karty zoberte nejakú základnú hotovosť, aspoň 500 AUD. Výber z karty je možný, ale je spoplatnený. Prevod prostriedkov zo zahraničia tiež nejaký deň zaberie.
Referencie od vášho zamestnávateľa Ak sa chcete v Austrálii uchádzať o prácu, určite sa budú hodiť referencie od vášho predchádzajúceho zamestnávateľa (v anglickom jazyku)

Čo je možné dovážať do Austrálie

Austrália má veľmi striktnú dovozovú politiku, a preto je potrebné venovať pozornosť tomu, čo sa dá do Austrálie doviezť a čo nie. Viac informácií nájdete v časti Ako to prebieha na letisku.

Sydney
(NSW)
Brisbane
(QLD)
Gold Coast
(QLD
Perth
(WA)
Noosa (QLD),
Byron Bay (NSW)
Cairns
(QLD)
Melbourne
(VIC)
Adelaide (SA),
Hobart (TSM)
Pracovné príležitosti 100 % 80 % 60 % 80 % 50 % 50 % 90 % 60 %
Výber naväzujúcich kurzov 100 % 80 % 50 % 80 % 20 % 30 % 80 % 50 %
Australský lifestyle 70 % 90 % 100 % 70 % 100 % 100 % 70 % 50 %
Assesment
levels
Preukazovanie
finančného
krytia
Povinná
docházka
Počet hod. výuky za týždeň Flexibilný
rozvrh
Požadovaná
úroveň
angličtiny
Forma
úhrady
Dĺžka
štúdia
Jazyková (ELICOS) 2 (nízké riziko) NIE min. 80% 20 až 25 NIE ŽIADNA celé štúdium 12 až 52 týždňov
Odborná (VET) 2 (nízké riziko) ÁNO NIE 16 až 25 ÁNO INTERMEDIATE umožňuje splátky (3 mesiace) 3 až 36 mes.
Univerzita (HIGHER EDUC.) 1 (najnižšie riziko) - - 15 až 30 ÁNO UPPER INTERM. ÁNO
individuálne
splátky
1/2 až 5 rokov
Čo mi zaistí AustraliaOnline Čo by som si mal zariadiť sám
Ubytovanie pre začiatok Medzinárodnú platobnú kartu
Najvýhodnějšiu letenku Zdravotné a sociálne poistenie
Prevod finančných prostriedkov Medzinárodný vodičský preukaz
Poistenie pred nástupom do školy Kópie osobných dokladov
Informačný balíček Plné moci
NNezapomenuteľné zážitky :) Referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov
Prvé dni Prvý týždeň Prvý mesiac
1. Prílet na letisko 1. Kontakt so študentským centrom AustraliaOnline 1. Prvá návšteva školy, orientácia
2. Odvoz z letiska 2. Návšteva popríletovej orientácie 2. Príprava pre hľadanie práce, resume
3. Dočasné ubytovanie 3. Založenie bankového účtu 3. Získanie ABN
4. Výber alebo presun finančných prostriedkov 4. obstaranie SIM karty 4. Hľadanie práce, konečne :)
5. Nákup najnutnejších potrieb, potravín 5. Orientácia v lokalite 5. Výlet po okolí
S registrov.
migračným poradcom
S bežnou
študentskou alebo cestovnou agentúrou
Svojpomocne
Poradenstvo v oblasti študentských aj iných druhov víz ÁNO OBMEDZENE -
Zodpovednosť za poskytnuté informácie ÁNO ŽIADNA -
Možnosť overenia dokumentov ÁNO NIE ZA PENIAZE
Informácie o iných
typoch víz a emigrácii
ÁNO NIE -
Pravidelné
školenia poradcov
ÁNO NIE -
 
Na čo by ste nemali zabudnúť pred návratom domov
Ak odlietate skôr ako končí škola, oznámte to v škole
Nezabudnite si prebukovať letenku
Zaplaťte v Austrálii všetky svoje dlhy, elektriku, telefón, internet, pokuty
Ak sa nebudete do Austrálie vracať za prácou, požiadajte o vrátenie Superannuation
Ak ste podnikali, podajte daňové priznanie
Rozlúčte so všetkými priateľmi, budete ich potrebovať, keď sa budete vracať :)
S agentúrou Pomocou
kamaráta / rodíny
na vlastnú
päsť
Pomoc
s výberom školy
Aktuálne informácie o vízach
Vybavenie víza
pomoc pri hľadaní práce
Služby študentského centra
Asistencia po dobu celého pobytu
Vybavenie ďalšieho víza
Cena za všetky služby ZDARMA ZDARMA ZDARMA
 
Orientační cena potravin AUD
mléko plnotučné (1 l) 2.15
máslo (500 g) 2.97
sýr (1 kg) 6
jogurt (1 kg) 5.5
kuřecí maso (1 kg) 9
hovězí maso (1 kg) 15
párky (1 kg) 3.80
šunka (1 kg) 6.50
rajčata (1 kg) 5
paprika (1 kg) 6
brambory (1 kg) 2.98
rýže (1 kg) 1.80
cereálie (600 g) 6
jablka (1 kg) 4.50
banány (1 kg) 3.98
olej (1 l) 5
vejce (12 ks) 4
minerálka (1,5 l) 2.81
džus (2 l) 5
1 balení těstovin 1
víno (1 l) 7
pivo (1 lahev/plechovka - cca 450 ml) 3.50
čaj porcovaný (25 ks) 2.16
chléb bílý toustový (700 g) 1
tuňák v plechovce (400 g) 3.50
mražená pizza (500 g) 3
mražené hranolky (1 kg) 2.50
Jak v Austrálii ušetřit („Deal portals“)
http://www.groupon.com.au
http://www.whypayfullprice.com.au/
http://www.dealmonkey.com.au/
http://www.ourdeal.com.au/home
http://www.scoopon.com.au/sydney
http://www.catchoftheday.com.au/
KURZ Min. vyžadovaná úroveň angličtiny Zakončen oficiální zkouškou
Obecná angličtina NE NE
Příprava na zkoušky IELT NE ANO
Akademická angličtina (EAP) INTERMEDIATE NE, možnost pokrašovat na Univerzitě
Příprava na zkoušky CAMBRIDGE (FCE, CAE, CPE) (UPPER) INTERMEDIATE ANO
KVALIFIKACE Délka studia
Certificate I 2 až 3 měsíce
Certificate II 2 až 6 měsíců
Certificate III 6 až 9 měsíců
Certificate VI 6 až 12 měsíců
Diploma 1 až 2 roky
Advance Diploma 1,5 až 2,5 roku
KVALIFIKACE Délka studia Popis kurzu
Bachelor Degree (Bc.) 3 až 4 roky Základní stupeň univerzitního vzdělání
1 rok 6 měsíců Navazující na bakaláři nebo na dlouhodobé praxi v oboru
Post-Graduate Diploma 1 rok mezistupeň mezi bakalářem a magisterským programem
Masters Degree 1 až 2 roky Kladen důraz na praktickou aplikaci v oboru
Doctoral Degree (PhD) 3 až 6 let Nejvyšší stupeň univerzitního vzdělání, navazující na ukončené UNI vzdělání postgraduál
Typ vzdělání Délka studia Věk studenta Povinná školní docházka
Základní škola
(Primary school)
trvá 7 až 8 let 5 - 12 let ANO
Střední škola I
(Lower secondary school)
trvá 3 až 4 roky 12 - 16 let ANO
Střední škola II
(Senior secondary high school)
trvá 2 roky 16 - 18 let NE
Nejčastější studentská zaměstnání Hrubá hodinová mzda (AUD)
Servírka, číšník, barman (Waiter, Waitress, Bartender) 17-20 + Tips
Pomocná síla do kuchyně (Kitchenhand / Sandwichhand) 16-18
Obsluha v kavárně (Barista) 17-20 + Tips
Rozvoz pizzy 17-20 + Tips
Práce v pekárně 16-19
Uklízeč(ka) v hotelu či v kancelářích 16-22
Doplňování zboží v supermarketech 18-24
Mytí aut v mycích linkách 16-18
Obsluha benzínových stanic 16-20
Roznášení letáků 16-18
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě) 16-18
Pokladní v supermarketu 19-25
Pomocné práce na stavbách 20-30
Noční stěhování kanceláří 20-30
Mytí oken 16-22
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.airtasker.com
www.careerone.com.au
www.careersonline.com.au
www.employment.byron.com.au
http://www.jobs.com.au
www.jobserve.com
www.jobs.nsw.gov.au
www.mycareer.com.au
www.partistaff.com.au
www.seek.com.au
www.spotjobs.com/part-time-jobs
www.studentedge.com.au/jobs
www.traveljobs.com.au
www.workingstudent.com.au
workaboutaus.worldsecuresystems.com
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.ambitengineering.com.au
www.citirecruitment.com
www.industrialrelations.nsw.gov.au
www.hays.com.au
www.hudson.com.au
www.jobs.adecco.com.au
www.jobserve.com/au/en/Job-Search
www.launchrecruitment.com.au/job-search
www.manpower.com.au
www.paxus.com.au
www.timerecruitment.com.au
www.vantagerecruitment.com.au
Výše zdanitelného příjmu (v AUD) Residenti Neresidenti
0 - 18.200 0 32,5 centu z každého $ 1
18.201 - 37.000 19 centů z každého $ 1 přes $ 18.200 32,5 centu z každého $ 1
37.0001 - 80.000 $ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.000 32,5 centu z každého $ 1
80.001 - 180.000 $ 17.547 plus 37 centrů z každého $1 přes $ 80.000 $ 26.000 + 37 centů z každého $1 přes $ 80.000
180.001 a více $ 54.547 plus 45 centrů z každého $1 přes $ 180.000 $ 63.000 + 45 centů z každého $1 přes $ 180.000
Letecká společnost Origin Destinace Délka letu, včetně mezipřistání Mezipřistání / STOP-OVER Frekvence letů z Prahy
Emirates (EK) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne + všechny destinace v Austrálii 22,5 hod. Dubaj, Singapore, Kuala Lumpur, Bangkok denně
Korean Air (KE) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 28 hod. Soul (Jižní Korea) denně
Singapore Air (SQ) Praha Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne, Adelaide 28 hod. Singapore denně
Cathay Pacific (CX) Praha Sydney, Brisbane, Cairns, Adelaide, Melbourne, Perth 28,5 hod. Hong Kong některé destinace denně
China Airlines (CI) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 43 hod. Taipei PO, ÚT, SO