• Bratislava 0918 570 900
 • Praha 733 123 999
 • Brno 734 449 949
 • Sydney 0422 611 611

Študentské poistenie OSHC

Zdravotné poistenie pre zahraničných študentov tzv. Overseas Student Health Cover (OSHC) je povinné austrálske poistenie pre každého medzinárodného študenta v Austrálii. Musí byť uhradené ešte pred žiadosťou o vízum do Austrálie, pretože sa jedná o jeden zo zákonných predpokladov pre vydanie víza. Pred cestou do Austrálie sa odporúča podstúpiť preventívnu zdravotnú kontrolu u vášho zubára a očného. Ak vás trápia problémy so zubami častejšie, zvážte ďalšie komerčné pripoistenie. Ak používate kontaktné šošovky, nezabudnite si pribaliť potrebné množstvo. V Austrálii Vám ich totiž v optike vydajú len na lekársky predpis.

Fakta o OSHC

 • OSHC sa hradí na celú dobu vášho štúdia. V prípade, že budete štúdium predlžovať, je potrebné si poistenie priplatiť. Pokiaľ naopak krátiť svoj pobyt, môžete si nevyčerpanú časť poistenia nechať vrátiť.
 • Poistenie sa platí spoločne so školným. Po úhrade získate potvrdenie o zaplatení, tzv. "OSHC Confirmation", ktoré sa prikladá k vašej žiadosti o víza.
 • OSHC je platné iba na území Austrálie. Ak plánujete vycestovať do zahraničia alebo sa pozrieť domov, dohodnite si cestovné poistenie alebo krátkodobé poistenie vo svojej vlasti.
 • Poistenie OSHC vám platí odo dňa nástupu do školy. Väčšina študentov prilieta do Austrálie niekoľko dní pred začiatkom štúdia. Na toto obdobie odporúčame mať uzatvorené naše komerčné cestovné poistenie.
 • Kartičku poistenca spoločne so zmluvou obdržíte po vašom prílete do Austrálie. Musíte sa zaregistrovať, aby ste poisťovni poskytli kontaktné údaje v Austrálii. So všetkým vám samozrejme pomôžu naši kolegovia v sydneyskej kancelárii.
 • Po prílete do Austrálie máte možnosť upraviť existujúce poistenie na tzv. "Extra Cover". Tým rozšírite rozsah krytia o zubné, očné a fyzioterapeutické ošetrenie. Sadzba za tento druh poistenia je niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s klasickým OSHC poistením.

OSHC poisťovne v Austrálii

Sprostredkovanie zdravotného poistenia aj následné rokovania s poisťovňou vám zabezpečí priamo naša agentúra. Zmluvy o sprostredkovaní poistenia máme uzavreté so všetkými väčšími poisťovňami. Študentom sme tak schopní ponúknuť vždy to najvýhodnejšie poistenie. Pre jednotlivca je v súčasnej dobe najvýhodnejšia poisťovňa AHM, pre páry alebo rodiny, ktorí sú povinní mať partnerskú/rodinnú poistku potom poisťovňa Medibank.

Najčastejšie využívané zdravotné poisťovne v Austrálii:

NÁZOV POISŤOVNE WEB ADRESA E-MAIL TELEFÓN
AHM (Australian Health Management) http://www.ahm.com.au/ 10 Richardson Street, Wollongong,
NSW 2500
oshcemail@ahm.com.au 134 148
Medibank https://www.medibank.com.au/ 32 Martin Place, Sydney,
NSW 2000
oshc@medibank.com.au 134 190
BUPA http://www.bupa.com.au/ Level 2, 600 Glenferrie Road,
Hawthorn, VIC 3122
oshc@bupa.com.au 1 800 888 942

Čo OSHC poistenie zahŕňa a čo nie

Zdravotné poistenie kryje väčšinu zdravotných rizík ako sú napr. operácie slepého čreva až po jednoduché choroby ako angína či chrípka. Nie všetko je z poistenia hradené.

Z OSHC je hradené:

 • 85 - 100% sumy za ambulantné vyšetrenie (napr. návšteva praktického lekára) *
 • 85 - 100% sumy za röntgen alebo krvné testy *
 • až 100% sumy zo zákroku vedúceho k hospitalizácii (napr. operácie) *
 • pobyt v štátnej nemocnici *
 • pobyt v súkromnej nemocnici (pokiaľ má táto nemocnica zmluvu s poisťovňou) *
 • núdzové prevozy záchranným vozidlom do nemocnice

* Presná suma, ktorú poisťovňa hradí sa vypočítava z tzv. Medicare Benefits schedule (MBS) = "tabuľkovej ceny" zákroku, vzniknutý rozdiel dopláca pacient.

Medzi nehradené zákroky patria:

 • vyšetrenie u očného lekára
 • návšteva u zubára
 • rehabilitácia
 • väčšie, operácie ktorých pôvod siaha ešte do doby pred vstupom na územie Austrálie (napr. v SR)
 • sanitka v prípade neakútnych situácií.
 • väčšina liekov

OSHC sa nevzťahuje na:

 • asistované umelé oplodnenie
 • liečbu naplánovanú už pred príchodom do Austrálie
 • liečbu vopred známeho dlhodobého ochorenia po dobu prvých 18 mesiacov poistenia (napr. cukrovka, AIDS)
 • zákroky spojené s tehotenstvom, ak je vaša vízum kratšie ako 3 mesiace
 • transport zosnulého do rodnej krajiny
 • doplnkové služby, napríklad dentálne, optické alebo fyzioterapiu (toto je hradené, pokiaľ si zaplatíte pripoistenie)

Austrálsky zdravotný systém

Zdravotníctvo v Austrálii sa od toho v SR značne líši. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že zdravotná starostlivosť nie je úplne lacná, a to ani pre samotných Austrálčanov. Nie že by starostlivosť bola drahšia ako v iných štátoch na svete, skôr u nás je stále zafixované, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je zadarmo. To už ale platí na svete málokde.

Pre návštevu lekára je lepšie vybrať zariadenie, ktoré má zmluvu s vašou poisťovňou. Po návšteve a vyšetrení zaplatíte za úkon lekára sumu v plnej výške a obdržíte doklad. S tým potom žiadate o vrátenie poplatku na poisťovni priamo alebo online. Podľa stanovených kategórií služieb vám budú služby úplne alebo čiastočne preplatené (závisí na limite, ktorý má daná kategória stanovený a rozdiele medzi týmto limitom a vami uhradenou čiastkou).

Praktické rady

 • vždy sa lekára vopred spýtajte, koľko bude vyšetrenie stáť
 • vyplatí sa porovnať ceny lekárov, ak vám doktor naúčtuje viac ako je klasická tabuľková cena, tento rozdiel poisťovňa neprepláca
 • ak potrebuje ísť na zákrok do nemocnice, je úplne na vás, či si vyberiete štátnu alebo súkromnú, dobré je však si u poisťovne vopred overiť, či sa daná nemocnica nachádza na zozname partnerských nemocníc
 • ak poisťovňa nemá s danou nemocnicou zmluvu, platíte všetky zákroky v plnej výške
 • u zmluvných privátnych nemocníc môžete doplácať rozdiel medzi tabuľkovou cenou a cenou súkromnej nemocnice
 • počítajte s tým, že účty za hospitalizáciu sú väčšinou zasielané priamo poisťovni

Kto poskytuje zdravotnú starostlivosť

 • Privátne polikliniky, tzv. Medical Centre
  Ide o kliniky, kde pôsobia praktickí (obvodní) lekári, ktorí vám urobia základné vyšetrenie, predpíše napr. antibiotiká, predpíšu nejakú masť na ekzém alebo vás pošlú na ďalšie vyšetrenia. Jedná sa o obvodných lekárov, teda ostatné špeciálne zákroky spravidla nevykonávajú (napr. röntgen zlomenej ruky a podobne). Platbu za návštevu v Medical Centre vykonáte priamo na mieste, a to buď v hotovosti alebo platobnou kartou. Dostanete potvrdenie o zaplatení a môžeme hneď žiadať o preplatenie určitej čiastky online na webovej stránke poisťovne. Je ťažké odhadnúť presnú sumu, ktorú vám poisťovňa preplatí, ale v priemere sa jedná o 65% -70%. Po sprocesovaní účtenky online je nutné vytlačiť poslednú stranu tzv. "Declaration" a podpísať, že uvedené údaje sú pravdivé a poslať s originálom účtenky od lekára na poisťovňu (možno tiež vybaviť online). Odporúčame zaobstarať fotokópie všetkých dokumentov. Ak by totiž poisťovňa nedostala originál účtenky od lekára, ktorú ste si nechali preplatiť, mali by ste za inkasovanie ďalších účteniek problém. Formuláre a predpísané obálky s adresou poisťovne si môžete vyzdvihnúť priamo v kancelárii AustraliaOnline.
 • Štátne nemocnice (Public Hospital)
  V štátnych nemocniciach vám ošetria zlomenú nohu, dajú sadru a podobne. Nemocnica sa vyžíva až vo vážnych prípadoch, keď potrebujete už napr. na "Emergency". Počítajte však s tým, že čakacia doba tu môže byť niekoľko hodín. Preto sa sem neoplatí chodiť s menej závažnými problémami, napr. s angínou, ale len v naozaj závažných prípadoch, ktoré si vyžadujú zákrok špecializovaného lekára. V nemocnici zaplatíte za každý zákrok cca 100 AUD, teda napr. röntgen a vytvorenie sadry bude stáť cca 200 AUD (cena sa nevzťahuje na pobyt v nemocnici, hospitalizáciu). Platiť môžete v hotovosti alebo platobnou kartou. Pochopiteľne môžete hneď žiadať poisťovňu o preplatenie, ale na rozdiel od privátnych kliník, návštevy v nemocnici sa nedajú preplácať cez online systém poisťovne. Aby ste získali peniaze späť, musíte poslať potvrdenie o návšteve lekára a účtenku o zaplatení v nemocnici priamo na poisťovňu, ktorá to celé spracuje. Väčšina poplatkov za vyšetrenie v štátnych nemocniciach je vrátená až do výšky 100% podľa MBS určených vládou.
  Ak budete potrebovať pomôcť, čo sa týka online podania žiadosti na poisťovňu, tak sa môžete informovať v našej kancelárii v Sydney.

Kontakty na slovensky/česky hovoriacich lekárov v Austrálii

PRAKTICKÍ LEKÁRI

Dr. Jaroslava Hybs (Park Family Praktice)
Adresa: Shop 188, 2a Hollywood Avenue, Bondi Junction, Sydney, NSW 2022
Tel: 02 9389 5988
E-mail: doctors@park-family-practice.com.au

Dr. Milan Bartipan (General Practitioner)
Adresa: Alexandria Medical Centre, 52 Henderson Road, Alexandria, NSW 2015
Tel: 02 9698 1278
E-mail: alexandriamedicalsurgery@yahoo.com.au

Dr. Dana Nejedla (General Practitioner)
Adresa: 507-509 Pittwater Road, Brookvale, NSW 2100
Tel: 02 9938 4433

ZUBÁRI

Dr. J. Made
Adresa: Suite 106, 222 Pitt Street, Piccadilly Court, Sydney, NSW 2000
Tel: 02 9264 5210

Dr. Stan Hurbis
Adresa: 69 Arthur Street, Randwick, NSW 2031
Tel: 02 9399 3589

Dr. Andrew Gorog
Adresa: Shop 41, Town Hall Square Medical Centrum, Sydney, NSW 2000
Tel: 02 9264 0222

Viac kontaktov nájdete tu.

Sydney
(NSW)
Brisbane
(QLD)
Gold Coast
(QLD
Perth
(WA)
Noosa (QLD),
Byron Bay (NSW)
Cairns
(QLD)
Melbourne
(VIC)
Adelaide (SA),
Hobart (TSM)
Pracovné príležitosti 100 % 80 % 60 % 80 % 50 % 50 % 90 % 60 %
Výber naväzujúcich kurzov 100 % 80 % 50 % 80 % 20 % 30 % 80 % 50 %
Australský lifestyle 70 % 90 % 100 % 70 % 100 % 100 % 70 % 50 %
Assesment
levels
Preukazovanie
finančného
krytia
Povinná
docházka
Počet hod. výuky za týždeň Flexibilný
rozvrh
Požadovaná
úroveň
angličtiny
Forma
úhrady
Dĺžka
štúdia
Jazyková (ELICOS) 2 (nízké riziko) NIE min. 80% 20 až 25 NIE ŽIADNA celé štúdium 12 až 52 týždňov
Odborná (VET) 2 (nízké riziko) ÁNO NIE 16 až 25 ÁNO INTERMEDIATE umožňuje splátky (3 mesiace) 3 až 36 mes.
Univerzita (HIGHER EDUC.) 1 (najnižšie riziko) - - 15 až 30 ÁNO UPPER INTERM. ÁNO
individuálne
splátky
1/2 až 5 rokov
Čo mi zaistí AustraliaOnline Čo by som si mal zariadiť sám
Ubytovanie pre začiatok Medzinárodnú platobnú kartu
Najvýhodnějšiu letenku Zdravotné a sociálne poistenie
Prevod finančných prostriedkov Medzinárodný vodičský preukaz
Poistenie pred nástupom do školy Kópie osobných dokladov
Informačný balíček Plné moci
NNezapomenuteľné zážitky :) Referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov
Prvé dni Prvý týždeň Prvý mesiac
1. Prílet na letisko 1. Kontakt so študentským centrom AustraliaOnline 1. Prvá návšteva školy, orientácia
2. Odvoz z letiska 2. Návšteva popríletovej orientácie 2. Príprava pre hľadanie práce, resume
3. Dočasné ubytovanie 3. Založenie bankového účtu 3. Získanie ABN
4. Výber alebo presun finančných prostriedkov 4. obstaranie SIM karty 4. Hľadanie práce, konečne :)
5. Nákup najnutnejších potrieb, potravín 5. Orientácia v lokalite 5. Výlet po okolí
S registrov.
migračným poradcom
S bežnou
študentskou alebo cestovnou agentúrou
Svojpomocne
Poradenstvo v oblasti študentských aj iných druhov víz ÁNO OBMEDZENE -
Zodpovednosť za poskytnuté informácie ÁNO ŽIADNA -
Možnosť overenia dokumentov ÁNO NIE ZA PENIAZE
Informácie o iných
typoch víz a emigrácii
ÁNO NIE -
Pravidelné
školenia poradcov
ÁNO NIE -
 
Na čo by ste nemali zabudnúť pred návratom domov
Ak odlietate skôr ako končí škola, oznámte to v škole
Nezabudnite si prebukovať letenku
Zaplaťte v Austrálii všetky svoje dlhy, elektriku, telefón, internet, pokuty
Ak sa nebudete do Austrálie vracať za prácou, požiadajte o vrátenie Superannuation
Ak ste podnikali, podajte daňové priznanie
Rozlúčte so všetkými priateľmi, budete ich potrebovať, keď sa budete vracať :)
S agentúrou Pomocou
kamaráta / rodíny
na vlastnú
päsť
Pomoc
s výberom školy
Aktuálne informácie o vízach
Vybavenie víza
pomoc pri hľadaní práce
Služby študentského centra
Asistencia po dobu celého pobytu
Vybavenie ďalšieho víza
Cena za všetky služby ZDARMA ZDARMA ZDARMA
 
Orientační cena potravin AUD
mléko plnotučné (1 l) 2.15
máslo (500 g) 2.97
sýr (1 kg) 6
jogurt (1 kg) 5.5
kuřecí maso (1 kg) 9
hovězí maso (1 kg) 15
párky (1 kg) 3.80
šunka (1 kg) 6.50
rajčata (1 kg) 5
paprika (1 kg) 6
brambory (1 kg) 2.98
rýže (1 kg) 1.80
cereálie (600 g) 6
jablka (1 kg) 4.50
banány (1 kg) 3.98
olej (1 l) 5
vejce (12 ks) 4
minerálka (1,5 l) 2.81
džus (2 l) 5
1 balení těstovin 1
víno (1 l) 7
pivo (1 lahev/plechovka - cca 450 ml) 3.50
čaj porcovaný (25 ks) 2.16
chléb bílý toustový (700 g) 1
tuňák v plechovce (400 g) 3.50
mražená pizza (500 g) 3
mražené hranolky (1 kg) 2.50
Jak v Austrálii ušetřit („Deal portals“)
http://www.groupon.com.au
http://www.whypayfullprice.com.au/
http://www.dealmonkey.com.au/
http://www.ourdeal.com.au/home
http://www.scoopon.com.au/sydney
http://www.catchoftheday.com.au/
KURZ Min. vyžadovaná úroveň angličtiny Zakončen oficiální zkouškou
Obecná angličtina NE NE
Příprava na zkoušky IELT NE ANO
Akademická angličtina (EAP) INTERMEDIATE NE, možnost pokrašovat na Univerzitě
Příprava na zkoušky CAMBRIDGE (FCE, CAE, CPE) (UPPER) INTERMEDIATE ANO
KVALIFIKACE Délka studia
Certificate I 2 až 3 měsíce
Certificate II 2 až 6 měsíců
Certificate III 6 až 9 měsíců
Certificate VI 6 až 12 měsíců
Diploma 1 až 2 roky
Advance Diploma 1,5 až 2,5 roku
KVALIFIKACE Délka studia Popis kurzu
Bachelor Degree (Bc.) 3 až 4 roky Základní stupeň univerzitního vzdělání
1 rok 6 měsíců Navazující na bakaláři nebo na dlouhodobé praxi v oboru
Post-Graduate Diploma 1 rok mezistupeň mezi bakalářem a magisterským programem
Masters Degree 1 až 2 roky Kladen důraz na praktickou aplikaci v oboru
Doctoral Degree (PhD) 3 až 6 let Nejvyšší stupeň univerzitního vzdělání, navazující na ukončené UNI vzdělání postgraduál
Typ vzdělání Délka studia Věk studenta Povinná školní docházka
Základní škola
(Primary school)
trvá 7 až 8 let 5 - 12 let ANO
Střední škola I
(Lower secondary school)
trvá 3 až 4 roky 12 - 16 let ANO
Střední škola II
(Senior secondary high school)
trvá 2 roky 16 - 18 let NE
Nejčastější studentská zaměstnání Hrubá hodinová mzda (AUD)
Servírka, číšník, barman (Waiter, Waitress, Bartender) 17-20 + Tips
Pomocná síla do kuchyně (Kitchenhand / Sandwichhand) 16-18
Obsluha v kavárně (Barista) 17-20 + Tips
Rozvoz pizzy 17-20 + Tips
Práce v pekárně 16-19
Uklízeč(ka) v hotelu či v kancelářích 16-22
Doplňování zboží v supermarketech 18-24
Mytí aut v mycích linkách 16-18
Obsluha benzínových stanic 16-20
Roznášení letáků 16-18
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě) 16-18
Pokladní v supermarketu 19-25
Pomocné práce na stavbách 20-30
Noční stěhování kanceláří 20-30
Mytí oken 16-22
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.airtasker.com
www.careerone.com.au
www.careersonline.com.au
www.employment.byron.com.au
http://www.jobs.com.au
www.jobserve.com
www.jobs.nsw.gov.au
www.mycareer.com.au
www.partistaff.com.au
www.seek.com.au
www.spotjobs.com/part-time-jobs
www.studentedge.com.au/jobs
www.traveljobs.com.au
www.workingstudent.com.au
workaboutaus.worldsecuresystems.com
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.ambitengineering.com.au
www.citirecruitment.com
www.industrialrelations.nsw.gov.au
www.hays.com.au
www.hudson.com.au
www.jobs.adecco.com.au
www.jobserve.com/au/en/Job-Search
www.launchrecruitment.com.au/job-search
www.manpower.com.au
www.paxus.com.au
www.timerecruitment.com.au
www.vantagerecruitment.com.au
Výše zdanitelného příjmu (v AUD) Residenti Neresidenti
0 - 18.200 0 32,5 centu z každého $ 1
18.201 - 37.000 19 centů z každého $ 1 přes $ 18.200 32,5 centu z každého $ 1
37.0001 - 80.000 $ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.000 32,5 centu z každého $ 1
80.001 - 180.000 $ 17.547 plus 37 centrů z každého $1 přes $ 80.000 $ 26.000 + 37 centů z každého $1 přes $ 80.000
180.001 a více $ 54.547 plus 45 centrů z každého $1 přes $ 180.000 $ 63.000 + 45 centů z každého $1 přes $ 180.000
Letecká společnost Origin Destinace Délka letu, včetně mezipřistání Mezipřistání / STOP-OVER Frekvence letů z Prahy
Emirates (EK) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne + všechny destinace v Austrálii 22,5 hod. Dubaj, Singapore, Kuala Lumpur, Bangkok denně
Korean Air (KE) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 28 hod. Soul (Jižní Korea) denně
Singapore Air (SQ) Praha Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne, Adelaide 28 hod. Singapore denně
Cathay Pacific (CX) Praha Sydney, Brisbane, Cairns, Adelaide, Melbourne, Perth 28,5 hod. Hong Kong některé destinace denně
China Airlines (CI) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 43 hod. Taipei PO, ÚT, SO